Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
 • Klawisze dostępności
  Przejdź do treści
  Alt
  1
  Mapa witryny
  Alt
  2
  Wersja tekstowa
  Alt
  3
  Wersja z wysokim kontrastem
  Alt
  4
  Wyszukiwarka
  Alt
  5
  * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
 • Mapa witryny

Program transplantacji serca u dzieci

Pierwszą transplantację serca u dziecka wykonano 8 lutego 1988 r. Pierwszym pacjentem był 15 letni chłopiec z nieodwracalnym uszkodzeniem serca w przebiegu kardiomiopatii rozstrzeniowej. Zabieg wykonał Prof. Z. Religa. W kwietniu tego samego roku rozpoczęto program transplantacji serca u dzieci poniżej 10 r. ż.

W roku 2008 wykonaliśmy pierwszy przeszczep serca u niemowlęcia. Pacjentką była 9 miesięczna dziewczynka z kardiomiopatią rozstrzeniową w przebiegu niescalenia wsierdzia lewej komory.

 

W 2010 roku wykonaliśmy przeszczep u 6 miesięcznego chłopca (5,8 kg, dł. ciała 64 cm) z kardiomiopatią rozstrzeniową z niescalenia wsierdzia lewej komory.

 

2012 rok był rekordowy: szansę na nowe życie z nowym sercem dostało 11 dzieci. W kolejnym roku przeczepiono serca u trojga dzieci, w 2014 była ich siódemka.

 

Do roku 2018 wykonano ponad 90 transplantacji serca u dzieci.

 

Obecnie Śląskie Centrum Chorób Serca jest szpitalem referencyjnym dla dzieci kwalifikowanych do zabiegów transplantacji serca i jest jednym z trzech ośrodków w Polsce, które wykonują transplantacje serca u dzieci. Wykonujemy najwięcej takich operacji w Polsce oraz jesteśmy jedynym ośrodkiem w kraju, który wykonuje transplantacje serca u najmłodszych pacjentów, poniżej 1 r.ż.

 

Największym i stale utrzymującym się problemem jest brak dawców, a o dawcę dla najmłodszych dzieci jest szczególnie trudno. Ale z takimi trudnościami borykają się ośrodki transplantologiczne na całym świecie.

 

W naszym ośrodku leczeni są mali pacjenci, którzy ze względu na skrają niewydolność serca czekają na transplantację serca również dzięki wszczepionym naszym oddziale sztucznym komorom typu Berlin Heart.