Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
 • Klawisze dostępności
  Przejdź do treści
  Alt
  1
  Mapa witryny
  Alt
  2
  Wersja tekstowa
  Alt
  3
  Wersja z wysokim kontrastem
  Alt
  4
  Wyszukiwarka
  Alt
  5
  * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
 • Mapa witryny

Rodzaje MWK

U dorosłych od kilku lat stosowane są głównie komory wszepialne. Pacjent z wszczepionym systemem wspomagania serca może iść do domu, jeździć samochodem i prowadzić praktycznie normalną aktywność.

W przypadku dzieci, dopuszczony do użytku jest tylko jeden rodzaj pomp mechanicznego wspomagania - są to zewnętrzne pompy typu Berlin Heart EXCOR Pediatric VAD, które umożliwiają podtrzymanie życia umierających dzieci, i pozwalają na przygotowanie ich do operacji oraz skuteczne przeprowadzenie transplantacji serca.

Berlin Heart EXCOR Pediatric VAD jest pompą stosowaną u dzieci, małych dzieci oraz niemowląt. Dzięki różnorodności dostępnych pomp oraz kaniuli, wczepiane urządzenie można dostosować do różnych pacjentów w różnym wieku.

 

Działanie:

Centralnym elementem urządzenia wspomagania jest pompa krwi, która składa się z 2 komór (przez jedną przepływa krew, a przez druga powietrze), oddzielonych od siebie trzywarstwową membraną. Napęd pneumatyczny pompuje powietrze przez tubę do oraz z komory powietrznej, wprawiając w ruch pulsacyjny  membranę, która powoduje przepływ krwi w z drugiej komory przez kaniule do i z ciała. Podobnie jak serce, komory EXCOR posiadają zastawki, które zapewniają przepływ krwi tylko w jednym kierunku. Ilość pompowanej krwi można dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta.

 

Implantacja:

Implantacja komór EXCOR odbywa się przy użyciu standardowych technik chirurgicznych z zastosowaniem płucoserca, które przejmuje funkcje krążeniową oraz natleniającą krew na czas połączenia kaniuli urządzenia z naczyniami oraz sercem. Po połączeniu kaniuli z sercem, są one podłączane do pompy krwi komór wspomagania. Zespół chirurgów reguluje ustawienia przepływu krwi oraz ciśnienia w pompie przez stacjonarną jednostkę napędową Ikus, co zapewnia optymalne działanie pompy krwi. Jednocześnie dziecko jest stopniowo odłączane od płucoserca a funkcja krążenia jest przejmowana przez komory Berlin Heart.

 

Pobyt w szpitalu:

Po implantacji, dziecko jest monitorowane na oddziale intensywnej opieki, gdzie regularnie przeprowadzane są badania. W zależności od wyjściowego stanu dziecka, czas jaki jest potrzebny na odzyskanie sił jest różny i może trwać nawet kilka tygodni. Lekarze regularnie sprawdzają miejsce na skórze przez które kaniule są wprowadzone do ciała, oraz zmieniają sterylne opatrunki w celu zapewnienia jak najszybszego wygojenia się rany. Nieustannie monitorowana jest również funkcja komór. W celu zapobiegania tworzenia się skrzepów, na czas wszczepienia komór pacjentom podawane są antykoagulanty.

Koordynator programu mechanicznego wspomagania instruuje opiekunów dziecka w kwestii funkcjonowania komór, monitorowania pracy pompy oraz działania napędu Ikus. Kiedy nasz pacjent odzyska siły po zabiegu, opiekun będzie miał za zadanie pomagać dziecku w przemieszczaniu urządzenia po oddziale, a w późniejszym czasie, podczas spaceru po terenie szpitala.

W przyspieszeniu procesu rekonwalescencji niezwykle ważną rolę odgrywa rehabilitacja, fizjoterapia oraz ruch. Dotyczy to również niemowląt i małych dzieci, które uczą się raczkować oraz chodzić w szpitalu.