Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
 • Klawisze dostępności
  Przejdź do treści
  Alt
  1
  Mapa witryny
  Alt
  2
  Wersja tekstowa
  Alt
  3
  Wersja z wysokim kontrastem
  Alt
  4
  Wyszukiwarka
  Alt
  5
  * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
 • Mapa witryny

O oddziale

Oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia Dzieci mieści się w Pawilonie B. Od 1990 r. oddział funkcjonował w Budynku A, natomiast dzięki uruchomieniu nowych budynków szpitala, w 2015 roku w został przeniesiony do nowoczesnego Pawilonu B.

Obecnie w oddziale znajduje się 5 stanowisk na Odcinku Dzieci Młodszych, 2 sale dwuosobowe, 1 sala jednoosobowa, oraz 5-stanowiskowa sala intensywnej opieki medycznej.

Nasz oddział jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce dziecięcych oddziałów kardiochirurgicznych, który przyjmuje małych pacjentów z ciężkim, nieodwracalnym uszkodzeniem serca, często wymagających hospitalizacji w oczekiwaniu na transplantację tego narządu. Rocznie wykonujemy ponad 250 operacji u dzieci w wieku od pierwszej doby do 18 roku życia.


Prowadzimy i nieustannie rozwijamy największy w Polsce program transplantacji serca u dzieci oraz pierwszy w Polsce program mechanicznego wspomagania krążenia u dzieci. Nasi mali pacjenci są otoczeni profesjonalną i troskliwą opieką przez wspaniały zespół specjalistów lekarzy pielęgniarek.

 

Kilka słów o historii oddziału:

W latach 1985 – 1990 w oddziale kardiochirurgii WOK wykonywano pełne spektrum operacji kardiochirurgicznych u dzieci, wśród których 60% stanowiły noworodki i niemowlęta. Kiedy w 1990 roku do Zespołu Kliniki Kardiochirurgii w Zabrzu dołączył dr med. Michał Wojtalik, Prof. Zbigniew Religa powierzył mu rozwój oddziału kardiochirurgii dziecięcej.


Już w 1992 roku Dr Wojtalik wprowadził w Zabrzu mrożony allograft żylny, który wykorzystywano do wykonywania zespoleń systemowo-płucnych u noworodków. Badania wyników wczesnych i średnioterminowych były pierwszą analizą tego typu na świecie.


W roku 1998 SCCS rozpoczęło program transplantacji serca u małych dzieci.


W 2000 Zespół kardiochirurgów z Zabrza po raz pierwszy w Polsce zastosował żylno-żylne natlenianie pozaustrojowe (ECMO) u noworodka ze skrajną niewydolnością oddechową.


W 2008 Zespół wykonał dwie transplantacje serca u niemowląt. W roku 2010 przeprowadzono kolejną udana transplantację serca u 6-miesięcznego dziecka z nieodwracalnym uszkodzeniem serca.


W 2011 roku w Oddziale rozpoczęto program hybrydowego zamykania ubytków w przegrodzie międzykomorowej – połączenie technik kardiologii inwazyjnej i kardiochirurgii.


W roku 2014 po raz pierwszy w Polsce, Zespól kardiochirurgów dziecięcych w Zabrzu przeprowadził implantację zastawki Biopulmonic w pozycję płucną u dwójki dzieci po korekcji Tetralogii Fallota w wieku niemowlęcym