Niewydolność serca to narastający problem współczesnej medycyny, będący - zwłaszcza, gdy dotyczy dzieci - wielkim wyzwaniem dla lekarzy.
Program mechanicznego wspomagania krążenia u dzieci
W skrajnym przypadku niewydolności, kiedy leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne, a stan pacjenta się pogarsza, jego życie możemy uratować tylko dzięki zastosowaniu mechanicznego wspomagania krążenia. W niektórych przypadkach, w zależności od stanu chorego, dzięki zastosowaniu komór wspomagania serca, możliwa jest jego regeneracja. Jednak w przypadku dzieci, najczęściej takie rozwiązanie jest tylko pomostem do docelowego leczenia jakim jest transplantacja.
Nasz ośrodek prowadzi największy w Polsce program mechanicznego wspomagania krążenia u dzieci. Mamy największe w kraju doświadczenie w leczeniu skrajnej niewydolności serca u dzieci z zastosowaniem urządzeń typu Berlin Heart Excor i Incor.
Mechaniczne wspomaganie serca służy czasowemu zastąpieniu jego funkcji lub jego częściowemu odciążeniu. To metoda umożliwiająca doczekanie na przeszczep, a jednocześnie zapewniająca utrzymanie prawidłowej funkcji pozostałych narządów. Funkcja pompująca serca jest wspomagana lub zastąpiona przez urządzenia mechaniczne.