Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
 • Klawisze dostępności
  Przejdź do treści
  Alt
  1
  Mapa witryny
  Alt
  2
  Wersja tekstowa
  Alt
  3
  Wersja z wysokim kontrastem
  Alt
  4
  Wyszukiwarka
  Alt
  5
  * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
 • Mapa witryny

Historia

Przed rokiem 1985 na Śląsku opieka nad dziećmi chorymi na serce ograniczała się do skromnie wyposażonych Poradni Kardiologicznych. Dzieci z wrodzonymi wadami serca leczone były w różnych ośrodkach w kraju. Przez ponad 30 lat działalności i rozwoju ośrodka sytuacja uległa radykalnej zmianie.

Klinika Kardiologii Dzieci rozpoczęła swą działalność w czerwcu 1986 r. W tym czasie kierownictwo Kliniki objęła dr Lili Goldstein, uznany w świecie autorytet w dziedzinie kardiologii dziecięcej. Początkowo dzieci z chorobami serca konsultowane były w Poradni Przyklinicznej, wkrótce potem chore dzieci przyjmowano na Oddział Kardiologii Dzieci. Jednocześnie rozpoczęto wykonywanie pierwszych zabiegów kardiochirurgicznych. Dzieci z wadami serca operowane były przez prof. Zbigniewa Religę i prof. Mariana Zembalę. Stopniowo rozszerzano działalność. Rozpoczęto wykonywanie cewnikowania serca. Po kierunkiem dr Lili Goldstein, doświadczonego, wybitnego kardiologa dziecięcego, zespół młodych lekarzy szybko ponosił swoje kwalifikacje i zdobywał nowe doświadczenie zawodowe. Wykonywano coraz bardziej skomplikowane zabiegi u coraz młodszych dzieci. Przyczyniły się do tego liczne wyjazdy lekarzy na szkolenia w kraju i zagranicą m.in. Deborah Lung and Heart Center w USA, Instytutu Kardiologicznego w Meksyku. Nasi lekarze szkolili się także w Szpitalu Uniwersyteckim w Utrechcie w Holandii, Szpitalu Uniwersyteckim w Madrycie, Bambino Jesu Hospital w Rzymie, Szpitalu Uniwersyteckim w Huston w USA.


W roku 1988 w naszym Ośrodku wykonano pierwszy w Polsce zabieg transplantacji serca u dziecka. W roku 1987 w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii pracę podjął kardiochirurg dr Jacek Moll, a następnie w roku 1990 kardiochirurg dr Michał Wojtalik. Wówczas w Ośrodku operowano już noworodki. W roku 1990 wykonano pierwsze w Polsce zabiegi korekcji anatomicznej przełożenia wielkich pni naczyniowych u noworodków.


Po odejściu Dr Lili Goldstein na emeryturę, w roku 1997 kierownictwo Kliniki objęła Dr Magdalena Kowalska. Stopniowo do codziennej praktyki klinicznej wprowadzano techniki kardiologii interwencyjnej, umożliwiające leczenie wrodzonych wad serca bez otwierania klatki piersiowej (walwuloplastyka zastawki tętnicy płucnej, zastawki aorty, koarktacja aorty).


W roku 1997 do Zespołu Śląskiego Centrum Chorób Serca dołączył kardiochirurg, Prof. Janusz Skalski. Kiedy w roku 1998 po długiej, ciężkiej chorobie zmarła dr Magdalena Kowalska, stanowisko kierownika Kliniki objął doc. Jacek Białkowski. Jego osobiste kontakty pozwoliły na zorganizowanie serii warsztatów w Śląskim Centrum Chorób Serca z udziałem wybitnych kardiologów ze Słowacji, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Austrii, Stanów Zjednoczonych. W czasie tych szkoleń polscy lekarze zdobywali praktyczne umiejętności i doświadczenie. Zaowocowało to wprowadzeniem do praktyki klinicznej szeregu najnowszych technik cewnikowania interwencyjnego (stenty do tętnic płucnych, aorty). Najbardziej spektakularne było wykonanie 30 października 1997 r. pierwszego w Polsce zabiegu zamknięcie ubytku przegrody międzyprzedsionkowej za pomocą korka Amplatzera. W tym samym roku zastosowano implant Amplatzera do zamknięcia przewodu tętniczego. Kolejnym istotnym osiągnięciem było wprowadzenie do praktyki klinicznej pozaustrojowego natleniania - ECMO. Pierwszą w Polsce procedurę ECMO wykonał zespół pod kierunkiem dr Romana Przybylskiego i dr Adama Grzybowskiego w roku 1998. Dwa lata później, w roku 2000, zamknięto przeznaczyniowo pozawałowy oraz mięśniowy ubytek przegrody międzykomorowej. W 2002 r. wykonano pomyślnie zabieg zamknięcia ubytku okołobłoniastego przegrody międzykomorowej. Od roku 2008 zamykano przezskórnie pęknięte tętniaki zatoki Valsalvy i wykonywanych jest cały szereg nowatorskich zabiegów kardiologicznych.


W rankingu ”Wprost” w roku 2006 Oddział zajął pierwsze miejsce w kategorii Zamykanie przecieków wewnątrzsercowych oraz II miejsce wśród oddziałów kardiologii dziecięcej w rankingu tygodnika Newsweek.