Jesteśmy aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
Wybierz język:

Wyróżnienie św. Kamila dla Moniki Parys, naczelnej pielęgniarki oraz Prof. Piotra Knapika, lidera anestezjologii i intensywnej terapii SCCS

fot.: miastozabrze.pl
2021-07-13

W dniu 9.07.2021 r. w Teatrze Nowym w Zabrzu odbyła się gala wręczenia Wyróżnienia im. św. Kamila. Wyróżnienie to,  ustanowione w 2001 r. otrzymują osoby i instytucje, które pracują na rzecz miasta, budują jego pozytywny wizerunek i zaangażowane są w działalność na rzecz jego mieszkańców.

 

W tym roku laureatami zostali:

 

prof. Piotr Knapik - lekarz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, nauczyciel akademicki, kierownik Oddziału Klinicznego Kardioanestezji i Intensywnej Terapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Wyróżnienie im. św. Kamila, otrzymał za ponad 40-letnią pełną oddania pracę na rzecz ratowania zdrowia i życia pacjentów, za stworzenie w Śląskim Centrum Chorób Serca, Oddziału Kardioanestezji, którym kieruje od 27 lat, za poszukiwanie nowych metod intensywnej terapii oraz kształcenie rzeszy studentów medycyny oraz za ogromne zaangażowanie w leczeniu pacjentów z najcięższą postacią COVID-19, z zastosowaniem utleniania pozaustrojowego (ECMO).

dr Marek Hawranek, lekarz ortopeda, ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, który całe swoje życie zawodowe związał ze Szpitalem Miejskim w Zabrzu. Wyróżnienie im. św. Kamila otrzymał za 50 lat pełnej poświęcenia pracy w zabrzańskim szpitalu oraz służbie na rzecz chorych, za wprowadzanie innowacyjnych metod wykonywania operacji najtrudniejszych przypadków, dzielenie się doświadczeniem i szkolenie pokoleń lekarzy z przeprowadzania najbardziej skomplikowanych operacji w zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych i biodrowych, oraz za niezwykłą wrażliwość, pokorę i kompleksowe podejście do pacjentów.

mgr Monika Parys, specjalista pielęgniarstwa zachowawczego w Śląskim Centrum Chorób Serca, w którym pracuje od 1998 r., w tym od  2017 r. na stanowisku Naczelnej Pielęgniarki. Wyróżnienie im. św. Kamila zostało przyznane za ponad 20-letnią pełną zaangażowania w pracę na rzecz chorych, udział w organizacji Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej, a także oddziałów w nowym budynku C, za ogromny wkład w tworzenie w czasie pandemii otwartego oddziału zakaźnego tzw. strefy 0 i I oraz procedur pozwalających skutecznie i bezpiecznie opiekować się pacjentami chorymi na COVID-19, za życzliwe wsparcie udzielane innym pielęgniarkom i personelowi szpitala na co dzień, oraz za pomoc i ogromne serce okazywane pacjentom.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Zabrzu wyróżnienie im. św. Kamila otrzymał za ponad 30 lat realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej na rzecz potrzebujących, za zainicjowanie i realizację wielu cyklicznych projektów skierowanych do zabrzan: „Aktywny Samorząd”, „Drogowskaz”, czy „Posiłek w szkole” oraz za wzorcowe, skuteczne, wszechstronne i szybkie niesienie pomocy osobom dotkniętym COVID – 19 i ich rodzinom.

Laureatom gratulujemy !!!