Jesteśmy aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
Wybierz język:

Wiosenny podarunek z SCCS w Zabrzu

 z nadzieją na przyszłość śląskiej, a także polskiej akademickiej medycyny sercowo-naczyniowej

2021-04-02

Szanowni Państwo

Dzisiaj, tj. 1.04.br Wielki Czwartek, kiedy jechałem do pracy urzekł mnie odsłonięty powstający nowy obiekt SCCS w Zabrzu. Popatrzcie Państwo jak pięknie wygląda. Już w czerwcu 2022 r w 100-lecie naszego miasta Zabrze uruchomiony zostanie nowy szpital SCCS dla potrzeb chorych z COVID-19. Z dumą podkreślam, to nie primaaprilisowy żart, zresztą czas pandemii nie sprzyja żartom, tylko działaniom zgodnie z prawdą.

 

Prawdą jest,  że będzie to najnowocześniejszy szpital akademicki na Śląsku i zarazem spełnienie marzeń prof. Zbigniewa Religi, byłego Rektora SUM oraz pioniera zabrzańskiej kardiochirurgii i transplantologii.

 

W imieniu Własnym i Współpracowników dziękuję Władzom rządowym i samorządowym naszej metropolii miasta Zabrze za pomoc, współpracę i wsparcie.


W roku 2023 odpowiadając na potrzeby mieszkańców woj. śląskiego i szczególnie wysoki wskaźnik zachorowań na COVID-19  na terenie naszego matecznika, tj. budynek A uruchomiony zostanie Śląski Ośrodek Zwalczania COVID-19 i Przeciwdziałania jego powikłaniom. Wykorzystując już zdobyte doświadczenie kadry SCCS, która nieprzerwanie od ponad roku pracuje z chorymi COVID-19 w sposób jeszcze lepszy i lepiej zorganizowany będziemy w powołanych specjalnie oddziałach, tj. kardiologiczno-pulmonologicznym,  kardiologiczno-diabetologicznym oraz oddziale rehabilitacji po COVID  podejmować działania badawcze i kliniczne, aby kadra naszych lekarzy, pielęgniarek i ratowników „zaprawiona” do walki o chorych z COVID-19  i dodatkowo korzystająca z krajowych i zagranicznych doświadczeń zapewniła wysoką jakość opieki medycznej  dając chorym szansę na poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej i narządowej po przebytym COVID oraz powrotu do aktywnego życia. 

 

W budynku tym dokonało się wiele historycznie wielkich ważnych wydarzeń w dziejach nie tylko śląskiej, ale i polskiej medycyny jak: wprowadzenie przez prof. Stanisława Pasyka nowoczesnego  i funkcjonującego do dzisiaj zabrzańskiego modelu leczenia zawału serca angioplastyką wieńcową czy program opieki wczesnego rozpoznawania i chirurgicznego leczenia wrodzonych wad serca u dorosłych i dzieci,  który powstał pod kierunkiem dr L. Goldstein, wreszcie tutaj dokonano pierwszych w Polsce transplantacji serca pod kierunkiem  prof. Z. Religi czy transplantacji pojedynczego płuca, obu płuc oraz serca i płuc pod kierunkiem  prof. M. Zembali i Współpracowników.  Dzisiaj zespoły te są liderami medycyny transplantacyjnej w Polsce i rozwijają dziedzictwo zapoczątkowane przez pionierów Zabrza z korzyścią dla mieszkańców woj. śląskiego i kraju.

 

W dzień Wielkiego Czwartku 2021 roku dzielę się z Państwem radością i wiosenną nadzieją wierząc, że wspólnymi siłami łącząc doświadczenia medyczne i organizacyjne wzbogacone empatią i pozytywną energią wygramy z pandemią.

 

Życzę dobrych rodzinnych świat w zdrowiu i pomyślności.

 

W imieniu Własnym i całego Zespołu SCCS ,

 

Prof. dr hab.n.med. Marian Zembala
Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu