Śląsk jest kolejnym województwem, które uruchomiło pilotażowy program Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK). Pierwszy pacjent został przyjęty w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu. Łącznie sieć tworzy ponad 150 podmiotów na różnych poziomach – od lekarzy rodzinnych do szpitali specjalistycznych w całym regionie. Koordynatorem wojewódzkim programu jest Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Ruszyła Sieć Kardiologiczna w województwie śląskim

Ostatecznie do programu zakwalifikowano ponad 100 poradni podstawowej Opieki Zdrowotnej, 43 poradnie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, 5 ośrodków z oddziałami kardiologicznymi pierwszego stopnia referencyjności i 8 ośrodków drugiego stopnia referencyjności.
- Do włączenia do sieci w województwie śląskim jest 20 tyś. pacjentów w ciągu dwóch lat. Im będzie szersza reprezentacja ośrodków współtworzących pilotaż, efekty będą lepsze dla pacjentów. Pierwsze dwa, trzy miesiące pokażą nam, jak sieć działa - mówi prof. Mariusz Gąsior, koordynator wojewódzki Sieci Kardiologicznej w województwie śląskim z SCCS w Zabrzu.
Lekarze w całym województwie skierowali do sieci kilkunastu pacjentów. Pierwszy został przyjęty w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach.
- To 55-leni mężczyzna z trzepotaniem przedsionków. Pacjent zgłosił się po raz pierwszy do poradni kardiologicznej, wstępna diagnostyka potwierdziła, że to pacjent wymagający zabiegu ablacji – mówi prof. Krystian Wita, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Górnośląskiego Centrum Medycznego.
Śląskie Centrum Chorób Serca rozpoczęło też cykl szkoleń dla lekarzy, którzy będą kierować pacjentów do sieci. Najbliższe szkolenia dla jednostek współpracujących odbędą się w czwartek 6 kwietnia i wtorek 11 kwietnia o godz. 12.00. Zgłoszenia pod adresem: sieckardiologiczna@sccs.pl.
Program pilotażowy dostępny jest dla pacjentów z województw: mazowieckiego, pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, śląskiego oraz małopolskiego. Od przyszłego roku KSK ma być wdrożona w całym kraju.
O SIECI
Decyzję o zgłoszeniu pacjenta do diagnostyki i leczenia w ramach Sieci Kardiologicznej dokonuje lekarz w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, poradni kardiologicznej, oddziale o profilu kardiologicznym lub chorób wewnętrznych, który ma podpisane Porozumienie o współpracy. Następnie przeprowadzana jest kwalifikacja do programu przez lekarza specjalistę we współpracującej przychodni kardiologicznej.
- Warunkiem zgłoszenia pacjenta jest wstępne rozpoznanie jednej z 4 jednostek chorobowych:
- Nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne
- Niewydolność serca
- Nadkomorowe i komorowe zaburzenia rytmu i przewodzenia
- Wady serca zastawkowe
Zgłoszenia może dokonać lekarz ze współpracującej w ramach Sieci placówki. Po zgłoszeniu pacjenta do programu, przeprowadzana jest kwalifikacja w poradni kardiologicznej. Pierwsza wizyta u kardiologa, co do zasady, powinna być zrealizowana w ciągu 30 dni. Poza wstępnym rozpoznaniem wymaganym do kwalifikacji pacjenta, przy określonych jednostkach chorobowych wymagane jest spełnianie określonych parametrów medycznych.
-
Rozporządzenie MZplik: Rozporzadzenie_MZ.pdf
wielkość: 108,49 KB -
Zgoda pacjentaplik: zgoda.pdf
wielkość: 203,28 KB -
Wytyczne Sieci Kardiologicznejplik: wytyczne_siec_kardiologiczna.pdf
wielkość: 2,66 MB -
Instrukcja - POZplik: Instrukcja_KSK_POZ_v1.pdf
wielkość: 2,99 MB -
Instrukcja - AOSplik: Instrukcja_KSK_AOS_v1.pdf
wielkość: 3,2 MB -
Instrukcja - Szpitalplik: Instrukcja_KSK_SZPITAL_v1.pdf
wielkość: 2,39 MB -
Instrukcja - Koordynator technicznyplik: Instrukcja_KSK_Zarzadzanie_Uzytkownikami_v1.pdf
wielkość: 1,31 MB