Jesteśmy aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
Wybierz język:

Prof. Marian Zembala odznaczony tytułem Profesora Honorowego SUM

W dniu 6 października 2021 r., podczas uroczystości inaugurującej nowy rok akademicki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Prof. Marian Zembala, były wieloletni kierownik Katedry Kardiochirurgii, Transplantologii i Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej SUM otrzymał tytuł Honorowego Profesora SUM.

2021-10-07

Uroczystość odbyła się w Katowickim NOSPR, i miała wyjątkowo podniosły charakter. Podczas inauguracji m.in. wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wręczył pracownikom uczelni odznaczenia państwowe, przyznane przez prezydenta RP, Andrzej Dudę.

W specjalnym wystąpieniu w formie nagranego filmu premier Mateusz Morawiecki pogratulował również  naukowcom SUM m.in. osiągnięć w zakresie transplantologii. Szef rządu wezwał studentki i studentów uczelni do przejęcia w przyszłości pałeczki w "naukowej sztafecie" zwracając uwagę, że świat odkryć imponuje tempem rozwoju.

 

W laudacji prorektor SUM prof. Katarzyna Mizia-Stec przypomniała, liczne osiągnięcia prof. Mariana Zembali, m.in. zainicjowanie w latach 80, podczas pobytu na stażu w Holandii, programu, dzięki któremu ponad 400 polskich dzieci z ciężkimi wadami wrodzonymi serca zostało bezpłatnie zoperowanych w szpitalu w Utrechcie; przeprowadzenie pierwszego w Polsce przeszczepienia serca u dziecka (1991 r.), czy pierwszego w Polsce przeszczepienia pojedynczego płuca. W kolejnych latach do swojej listy osiągnięć dodał kolejne: jednoczesne przeszczepienia serca i płuc, serca i nerek czy serca i wątroby.

 

Prof. Marian Zembala dziękując za wyróżnienie uznał je za "moralne zobowiązanie" do dalszej pracy na rzecz uczelni i kolejnych pokoleń lekarzy. Wezwał studentów medycyny, by "nie gasili marzeń" i nie opuszczali kraju w poszukiwaniu lepszych warunków życia i pracy. "Jeśli wam się coś nie podoba, to to zmieniajcie, jak Religa" – zaapelował.


Panie Profesorze - Gratulujemy!!!