Jesteśmy aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
 • Klawisze dostępności
  Przejdź do treści
  Alt
  1
  Mapa witryny
  Alt
  2
  Wersja tekstowa
  Alt
  3
  Wersja z wysokim kontrastem
  Alt
  4
  Wyszukiwarka
  Alt
  5
  * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
 • Mapa witryny

Podziękowania Marszałka Senatu RP dla zabrzańskich transplantologów

W Ogólnopolskim Dniu Transplantacji w Senacie RP obradował Parlamentarny Zespół ds. Transplantacji. Zaproszenie senator prof. Alicji Chybickiej przyjęli przedstawiciele najważniejszych ośrodków transplantacyjnych z Polski. Otwierając konferencję „Jak zwiększyć liczbę przeszczepień w Polsce” Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki w sposób szczególny podziękował za rozwijanie programu przeszczepów płuc w Polsce lekarzom z Zabrza – dr Tomaszowi Stąclowi oraz dr Maciejowi Urlikowi.

Wystąpienie Marszałka Senatu prof. T. Grodzkiego, fot. Kancelaria Senatu RP
2023-01-26

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w ubiegłym roku przeprowadzili ponad sto przeszczepów narządów w obrębie klatki piersiowej, w tym 50 przeszczepień płuc. To ponad połowa wszystkich operacji tego typu w Polsce. Specjaliści z Zabrza od kilku lat prowadzą też szkolenia zespołów w innych ośrodków w kraju. Pomagali uruchomić program transplantacji płuc w Szczecinie, Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie oraz w szpitalu Jana Pawła II w Krakowie.

 

- Chciałbym złożyć hołd dla dwóch ludzi – dr Urlika i dr Stącla, którzy jeżdżą po Polsce i w tych ośrodkach, które raczkują, które są na początku drogi, oni (…) potrafią pomagać w tych przeszczepach. Wykonują gigantyczną pracę, o której mało kto wie. Robią to nie szukając rozgłosu, popularności – mówił Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.

 

Dodawał, że to system modelowy i dzięki pracy lekarzy z Zabrza rozwija się program transplantacji w Polsce.

 

- Na ten czas, kiedy budujemy system , jest to skuteczne rozwiązanie. To bardzo pięknie obrazuje idee przysięg Hipokratesa, że swoją wiedzą dzielimy się z innymi, wspomagamy kolegów, próbujemy uczyć tych, którzy są na początku drogi – mówił prof. Grodzki.

 

 

26 stycznia to Ogólnopolski Dzień Transplantacji, który jest obchodzony w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce.