Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
 • Klawisze dostępności
  Przejdź do treści
  Alt
  1
  Mapa witryny
  Alt
  2
  Wersja tekstowa
  Alt
  3
  Wersja z wysokim kontrastem
  Alt
  4
  Wyszukiwarka
  Alt
  5
  * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
 • Mapa witryny

Pierwszy przeszczep płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu we współpracy z ośrodkiem z Ukrainy

Dzięki współpracy polsko-ukraińskiej transplantolodzy Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wraz z dr Igorem Humennym – kardiochirurgiem i transplantologiem z Lwowa, wykonali z powodzeniem przeszczep płuc u ukraińskiej pacjentki.

 

Cała ekipa uczestnicząca w przeszczepie płuc
2022-09-21

Współpraca z dr Igorem Humennym, rozpoczęta wiele lat temu, zaowocowała wykonaniem pierwszej transplantacji płuc w Ukrainie we wrześniu 2021 roku, niestety wybuch wojny spowodował zamknięcie programów transplantacyjnych u naszych sąsiadów. Jesteśmy ogromnie dumni, że jako zabrzański ośrodek mogliśmy wziąć udział w zapoczątkowaniu rozwoju programu transplantacji płuc w Ukrainie.

 

„Poczynimy wszelkie starania, aby program transplantacji płuc w Ukrainie mógł rozwijać się równie szybko jak nasz zabrzański” – skomentował dr Maciej Urlik – Kierownik Programu Transplantacji płucw SCCS.

Przeprowadzona transplantacja płuc to kolejny krok milowy na drodze rozwoju zabrzańskiego programu przeszczepiania płuc u dzieci i dorosłych.

 

Należy mieć na uwadze, że niektóre przeszczepy narządów u polskich pacjentów mogły się odbyć dzięki zgłoszonym dawcom pochodzenia ukraińskiego, u których śmierć nastąpiła na terytorium Polski” – podkreśla mgr Bogumiła Król – koordynator transplantacyjny w SCCS.

 

37-letnia pacjentka, matka dwójki dzieci, z rozpoznanym włóknieniem płuc i rozedmą, u której z powodzeniem wykonaliśmy transplantację płuc w sierpniu br. dzisiaj cieszy się drugim życiem i wraz z mężem może wrócić do domu, w którym czekają na nich stęsknione dzieci.

 

„Jest to sukces całego zespołu oddziału transplantacji płuc w SCCS, na który pracowali transplantolodzy, anestezjolodzy, koordynatorzy transplantacyjni, pielęgniarki, rehabilitanci oraz inny personel biorący udział w procesie przeszczepienia i opieki pooperacyjnej” – powiedział dr hab. Marek Ochman – Koordynator Oddziału Transplantacji Płuc w SCCS.