W Śląskim Centrum Chorób Serca zespół III Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadził pierwszą w Polsce implantację nowego przedsionkowego stymulatora bezelektrodowego Abbott Aveir AR2. To kolejny krok w implementacji nowoczesnych technologii stosowanych w leczeniu pacjentów z zaburzeniami rytmu serca.
Pierwsza w Polsce implantacja nowego przedsionkowego stymulatora bezelektrodowego Aveir AR2 w Zabrzu
Technologia stymulacji bezelektrodowej, która jest już dostępna w Polsce zarówno w formie przedsionkowej, jak i dwujamowej, stanowi przełom w elektroterapii. Umożliwia uzyskanie stymulacji bez konieczności implantacji klasycznych elektrod przezżylnych, co znacząco zmniejsza ryzyko powikłań związanych z układem elektrodowym.
Nowy system Aveir AR2, zastosowany po raz pierwszy w zabrzańskim ośrodku, charakteryzuje się istotnie wydłużoną żywotnością baterii. Szacowany czas pracy kapsułki przedsionkowej, w zależności od trybu jej pracy, może przekraczać 10 lat, co oznacza co najmniej 25-procentowe wydłużenie żywotności w porównaniu z poprzednio stosowanym rozwiązaniem.
Bardzo cieszymy się, że możemy wprowadzać do praktyki klinicznej najnowsze technologie diagnostyczne i terapeutyczne, szczególnie u pacjentów, u których implantacja stymulatorów przezżylnych mogłaby być związana z dużym ryzykiem powikłań.
Zabieg przy wsparciu przedstawicieli producenta stymulatorów przeprowadził zespół w składzie:
Lekarze: prof. dr hab. n. med. Mateusz Tajstra, lek. Anna Kurek, lek. Joanna Machowicz
Pielęgniarka: mgr Elżbieta Toma
Elektroradiolog: mgr Mariola Perdian

Oprac info. M. Dyrbuś