Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
 • Klawisze dostępności
  Przejdź do treści
  Alt
  1
  Mapa witryny
  Alt
  2
  Wersja tekstowa
  Alt
  3
  Wersja z wysokim kontrastem
  Alt
  4
  Wyszukiwarka
  Alt
  5
  * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
 • Mapa witryny

Lipidogram dla pierwszaka: co 7 uczeń szkoły podstawowej w Zabrzu ma podwyższony poziom cholesterolu

Prawie 15 proc. przebadanych dzieci ma zaburzenia gospodarki lipidowej - wynika z podsumowania zabrzańskiej akcji "Lipidogram dla pierwszaka" przeprowadzonej przez Śląskie Centrum Chorób Serca. Dzieci, u których wykryto podwyższone stężenie cholesterolu, zostaną skierowane na dalsze badania.

Lipidogram dla pierwszaka: co 7 uczeń szkoły podstawowej w Zabrzu ma podwyższony poziom cholesterolu - Zdjęcie główne
2024-05-23

"U prawie 15 proc. dzieci zaobserwowaliśmy podwyższony poziom cholesterolu, czyli co siódme dziecko w populacji Zabrza, w pierwszej klasie ma podwyższony ten poziom" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej kierownik III Katedry i Kliniki Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu prof. Mariusz Gąsior.

 

Dzieci, u których podczas badań wykryto podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego, zostaną skierowane na kolejne badania w Poradni Kardiologicznej dla Dzieci Śląskiego Centrum Chorób Serca (SCCS). Niezbędne badania - diagnostykę kaskadową - przejdą również ich rodzice.

 

"Istnieje hipercholesterolemia rodzinna, która jest uwarunkowana genetycznie i z tym się rodzimy. Istnieje też korelacja u osób dorosłych z podwyższonym poziomem cholesterolu, że również ich dzieci mają podwyższony ten poziom" - wyjaśnił lekarz.

 

Jak podkreślił, są to pierwsze wyniki, które lekarze mają nadzieję, wzbudzą zainteresowanie w Ministerstwie Zdrowia i Narodowym Funduszu Zdrowia. "Wtedy wspólnie może uda się stworzyć takie podstawy do krajowego programu przedwczesnego wykrywania miażdżycy. Muszę powiedzieć również, że na ten moment trwają rozmowy w Krajowej Radzie ds. Kardiologii. Szefowa rady ma być zainteresowana wdrożeniem takiego projektu w całym kraju" - powiedział prof. Gąsior.

 

Przykładem dobrze funkcjonującego, ogólnokrajowego systemu wykrywania zaburzeń lipidowych jest Słowenia. Od 20 lat system ten funkcjonuje w społeczeństwie, co przełożyło się na prawie 50 proc. zmniejszenie ryzyka zgonu z powodów sercowo-naczyniowych.

 

W akcji wzięło udział 38 szkół, w tym 661 przebadanych uczniów klas pierwszych, którzy uczęszczają do zabrzańskich szkół. Według danych szpitala, 80 proc. rodziców podpisało wstępne zgody na badania, a 51 proc. zgłosiło się na nie ze swoimi dziećmi. 4 szkoły na terenie Zabrza nie były zainteresowane akcją.

 

Badanie polegało na pomiarze stężenia cholesterolu całkowitego, przygodnego stężenia glukozy w kropli krwi włośniczkowej, przygodnego ciśnienia tętniczego oraz sprawdzenie wzrostu i wagi dziecka.

 

Program "Lipidogram dla pierwszaka" rozpoczął się w czerwcu ubiegłego roku - lekarze SCCS rozmawiali o korzyściach akcji z dyrektorami, którzy następnie przekonywali wychowawców oraz rodziców do przystąpienia.

 

Po pozytywnej opinii Komisji Bioetycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, w listopadzie, oficjalnie rozpoczęła się akcja w szkołach. Organizatorami akcji są: Urząd Miejski w Zabrzu, SCCS, oraz Fundacja SCCS. 

 

Źródło: Polska Agencja Prasowa 

 

 

 

Autorzy badania:

Krzysztof Dyrbuś, Beata Chodór, Joanna Machowicz, Wiktor Czarkowski, Agata Kukfisz, Zofia Mędrala, Karolina Konsek, Maciej Dyrbuś, Mariusz Gąsior

 

III Katedra i Klinika Kardiologii SUM w Zabrzu, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, ul. Curie-Skłodowskiej 9, 41-800 Zabrze

 

Nadzór merytoryczny: prof. dr hab. med. Mariusz Gąsior

 

Zespół badający dzieci:     

                          

Lekarze:  Krzysztof Dyrbuś, Beata Chodór, Joanna Machowicz, Wiktor Czarkowski, Agata Kukfisz, Zofia Mędrala, Karolina Konsek, Maciej Dyrbuś   

 

Pielęgniarki: Krystyna Czapla, Anna Gibas, Marzena Reguła 

 

Studenci Koła STN: Natalia Nafalska, Małgorzata Stopyra, Michał Krawiec, Dominik Bełz, Krzysztof Feret

Pomoc organizacyjna: Alicja Chachaj – Fundacja SCCS