Jesteśmy aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
 • Klawisze dostępności
  Przejdź do treści
  Alt
  1
  Mapa witryny
  Alt
  2
  Wersja tekstowa
  Alt
  3
  Wersja z wysokim kontrastem
  Alt
  4
  Wyszukiwarka
  Alt
  5
  * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
 • Mapa witryny

Dzień Transplantologa: Śląskie liderem polskiej transplantologii

Województwo śląskie od lat jest liderem polskiej transplantologii. Zespoły tutejszych klinik reprezentują wszystkie dziedziny medycyny transplantacyjnej. Również co 10 organ do przeszczepów w Polsce pobierany jest w województwie śląskim - podkreślali uczestnicy Dnia Transplantologa w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Okazją do spotkania i podsumowań była 57. rocznica pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce, który wykonano w Warszawie 26 stycznia 1966 roku. Ten dzień to również Ogólnopolski Dzień Transplantacji - Dzień Transplantologa. 

Dzień Transplantologa w SCCS w Zabrzu
2023-01-26

Gości w auli im. Zbigniewa Religi przywitali prof. Piotr Przybyłowski p.o. Dyrektora Naczelnego Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz prof. Robert Król ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego w Katowicach. Uczestnicy przekonywali, że pandemia covid-19 nie załamała śląskiej transplantologii. W tym obszarze jednak wciąż jest sporo do zrobienia. – Tak długo, jak będzie lista osób oczekujących na przeszczep,  tak długo trzeba mówić o konieczności transplantacji i edukować społeczeństwo – podkreślał otwierając Dzień Transplantologa prof. Piotr Przybyłowski.

 

 

 

 

 

 

RAPORTY KLINIK

 

Śląskie kliniki są wiodącymi ośrodkami we wszystkich dziedzinach medycyny transplantacyjnej. Prof. Robert Król mówił, że czas oczekiwania na przeszczep narządów w regionie jest stosunkowo krótki. Obecnie na przeszczep wątroby w Szpitalu Klinicznym w Katowicach trzeba czekać około sześciu miesięcy, na przeszczep nerki około dwóch lat, to krócej niż w Europie zachodniej i Stanach Zjednoczonych. W 2022 roku zespół prof. Króla wykonał 38 przeszczepów wątroby. W tym samym szpitalu wykonano  również 115 przeszczepów nerki, niemal wszystkie pobrano od zmarłych dawców.

 

Dr hab. Dariusz Dobrowolski z  Katedry i Oddziału Okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu przedstawił raport na temat przeszczepów rogówki na Śląsku. Tego typu operacje prowadzą cztery śląskie szpitale: to właśnie Szpital Specjalistyczny św. Barbary w Sosnowcu, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego, Szpital Kolejowy w Katowicach oraz Szpital Specjalistyczny w Bytomiu. Ich ubiegłoroczny wynik jest imponujący. Na ponad 1300 takich zabiegów w Polsce, aż 555 wykonano na Śląsku, w tym niemal wszystkie przeszczepy rogówki u dzieci.

 

Dr Szymon Pawlak z Śląskiego Centrum Chorób Serca mówił, że zespół zabrzańskich transplantologów wykonał w 2022 roku 51 przeszczepów serc, w tym 13 u dzieci. Podkreślał, że wskaźnik śmiertelności osób po przeszczepach serca w centrum jest na światowym poziomie. - Od dziewięciu miesięcy nie zmarł żaden pacjent po przeszczepie serca - mówił koordynator oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w SCCS. Również w Zabrzu w 2022 roku wykonano 50 przeszczepów płuc, to ponad połowa wszystkich tego typu zabiegów wykonanych w Polsce.

 

WYZWANIA TRANSPLANTOLOGÓW

 

Z danych Poltransplantu, którego koordynatorkami wojewódzkimi są mgr Bogumiła Król i dr Sylwia Sekta, wynika, że w 2021 rok w województwie śląskim organy do przeszczepów pobrano od 61 dawców, aż w 59 przypadkach były to pobrania wielonarządowe, które pozwalają uratować kilku pacjentów. W ośmiu przypadkach od pobrania narządów odstąpiono z powodu braku zgody dawcy lub jego rodziny. - Zawsze szanujemy takie decyzje - podkreślała dr Sylwia Sekta. W ocenie przedstawicieli klinik konieczne jest jednak podnoszenie świadomości społecznej na temat transplantacji.

 - Tam gdzie jest  śmierć, trzeba ją przekuć na życie. Trzeba powiększać świadomość lekarzy i społeczeństwa, że jeden dawca może uratować 6 - 7 żyć. Należy o tym przypominać przy każdej możliwej okazji - powiedział dr Tomasz Stącel z zespołu transplantologów płuc w SCCC w Zabrzu.

Prof. Robert Król zwracał również uwagę, że za kilka lat polska transplantologia może mieć problemy ze skompletowaniem kadry medycznej. - Boje się, że za 10 lat zabraknie kadry, przede wszystkim chirurgów, przygotowanych do wykonywania przeszczepów. O tym trzeba myśleć już teraz - mówił. 

 

NAJAKTYWNIEJSZE SZPITALE

 

Dzień Transplantologa był okazją, do wyróżnienia najaktywniejszych szpitali w województwie śląskim w dziedzinie donacji narządów do przeszczepów. Ich przedstawiciele z rąk wojewódzkich konsultantów odebrali dyplomy i symboliczne statuetki serca.

Wyróżnienia odebrali koordynatorzy transplantacyjni: dr Danuta Gierek z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach Ochojcu, dr Filip Szeremeta ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie, dr Jarosław Wilk z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu, dr Żaneta Jastrzębska – Stojko z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach, dr Katarzyna Kuchnicka ze Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. To placówki, które najczęściej zgłaszają dawców do przeszczepów w regionie. Specjalne podziękowania trafiły też do rąk dr Joanny Majzel oraz dr Beaty Wites z Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie za aktywność w donacji pediatrycznej.

 

AKCJA KRWIODAWSTWA

 

W Dniu Transplantologa przed Śląskim Centrum Chorób Serca zaparkował też specjalny ambulans do oddawania krwi. Była to wspólna akcja z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach oraz portalem Zabrze112.pl. Do oddawania krwi zachęcały elfy św. Mikołaja z Fundacji Militarnego Mikołaja z Zabrza. Podczas akcji do mobilnego punktu zgłosiło się 30 chętnych do oddania krwi.