Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
 • Klawisze dostępności
  Przejdź do treści
  Alt
  1
  Mapa witryny
  Alt
  2
  Wersja tekstowa
  Alt
  3
  Wersja z wysokim kontrastem
  Alt
  4
  Wyszukiwarka
  Alt
  5
  * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
 • Mapa witryny

150 pediatrycznych transplantacji serc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

W kwietniu zespół z Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci wykonał 150. transplantacje serca u dziecka w Śląskim Centrum Chorób Serca.

150 pediatrycznych transplantacji serc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu - Zdjęcie główne
2024-05-02

Pierwszy przeszczep serca u dziecka w Polsce przeprowadził w naszym Ośrodku w lutym 1988 roku zespół pod kierownictwem doc. Zbigniewa Religi.  Był to równocześnie początek programu transplantacji serc u dzieci w Polsce. 

 

Pierwszym małoletnim pacjentem po transplantacji serca był 15-letni Maciek, chłopiec z nieodwracalnym uszkodzeniem serca w przebiegu pozapalnej kardiomiopatii rozstrzeniowej. Pacjent z nowym sercem przeżył 28 lat. Często był przedstawiany jako najmłodszy pacjent prof. Religi. W kwietniu tego samego roku rozpoczęto program transplantacji serca u dzieci poniżej 10 roku życia.

 

 

W roku 2008 w Śląskim Centrum Chorób Serca wykonano pierwszy przeszczep serca u niemowlęcia. Pacjentką była 9. miesięczna dziewczynka z kardiomiopatią rozstrzeniową w przebiegu niescalenia wsierdzia lewej komory. W 2010 roku zespół lekarzy wykonał przeszczep u 6. miesięcznego chłopca z kardiomiopatią rozstrzeniową z niescalenia wsierdzia lewej komory. Rekordowy był rok 2022, kiedy wykonaliśmy 13 transplantacji serc u chorych poniżej 18. roku życia. Od początku 2024 przeprowadziliśmy już 7 transplantacji, w tym pierwszą w Polsce retransplantację serca u dziecka.

 

Obecnie oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu to jeden z dwóch ośrodków w Polsce, w których wykonywane są transplantacje serc u pacjentów pediatrycznych. Największym i stale utrzymującym się problemem jest brak dawców, a o dawcę dla najmłodszych dzieci jest szczególnie trudno. Z takimi trudnościami borykają się ośrodki transplantologiczne na całym świecie.

 

 

Konsultacje kardiochirurgiczne dzieci

 

Zespół SCCS prowadzi konsultacje (również na platformie ZOOM) dla rodziców i opiekunów dzieci z wadami serca. Jeżeli chcieliby Państwo leczyć dzieci w naszym oddziale, prosimy o kontakt.

 

E-mail: dzieci@sccs.pl

SMS: +48 511 422 660

 

W wiadomości prosimy podać imię i nazwisko dziecka, wiek, opis wady serca oraz numer kontaktowy.