Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
  • Klawisze dostępności
    Przejdź do treści
    Alt
    1
    Mapa witryny
    Alt
    2
    Wersja tekstowa
    Alt
    3
    Wersja z wysokim kontrastem
    Alt
    4
    Wyszukiwarka
    Alt
    5
    * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
  • Mapa witryny

Oddziały kardiologiczne w Śląskiem przygotowują się do oceny jakości

Szpitale z województwa śląskiego przygotowują się do wprowadzenia Krajowej Sieci Kardiologicznej. W październiku Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt ustawy, która ma zapewniać dostęp do wystandaryzowanej opieki kardiologicznej w całym kraju. Podczas spotkania w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu główne założenia nowych przepisów omówili dyrektorzy szpitali, placówek medycznych, przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz ordynatorzy oddziałów kardiologicznych działających w Śląskiem.

Oddziały kardiologiczne w Śląskiem przygotowują się do oceny jakości - Zdjęcie główne
2024-11-26

Krajowa Sieć Kardiologiczna działa obecnie w siedmiu województwach. Pilotaż kończy się z końcem 2024 roku. Ministerstwo Zdrowia w październiku br. zaprezentowało ustawę, która zapewni dostęp do procedur kardiologicznych dla chorych w całym kraju. Opieka nad pacjentem ma być skoordynowana i wystandaryzowana, czyli taka sama w każdym ośrodku na analogicznym poziomie. Efekty leczenia będą monitorowane i oceniane. Tym ma zajmować się Krajowa Rada do spraw Kardiologii, przy współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Śląsk kardiologią stoi

 

Uczestników spotkania przywitał dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Piotr Przybyłowski. Następnie konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii prof. Krystian Wita przedstawił porównanie śląskiej kardiologii w odniesieniu do danych ogólnokrajowych oraz europejskich. Uwzględniono m.in. liczbę lekarzy kardiologów na milion mieszkańców, wykonanych procedur kardiologicznych i kardiochirurgicznych.

 

– Śląsk bez dwóch zdań kardiologią stoi. W medycynie naprawczej nie jesteśmy już w stanie wiele osiągnąć, aby w regionie poprawić te wskaźniki. Obecnie musimy bardziej postawić na prewencję, aby zwiększyć przeżywalność pacjentów – mówił prof. Krystian Wita.

 

Potencjalne możliwości oceny jakości leczenia kardiologicznego

 

Prof. Mariusz Gąsior oraz inż. Daniel Cieśla z SCCS przedstawili potencjalne możliwości oceny efektów leczenia w oddziałach kardiologicznych. Takie możliwości dają m.in. dane gromadzone w bazach Śląskiego Centrum Chorób Serca, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Naukowej Sieci Kardiologicznej SUM. Symulacja oceny jakości powstała dzięki współpracy naukowo-analitycznej III Katedry i Kliniki Kardiologii SUM, Działu Nauki SCCS oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

- Możliwości analizy danych jakościowych są bardzo duże. Pokazują to narzędzia, którymi już dysponujemy jako Śląskie Centrum Chorób Serca. W Krajowej Sieci Kardiologicznych będzie wyglądać to podobnie. Ocena jakości leczenia będzie oparta na danych z Narodowego Funduszu Zdrowia, systemu e-zdrowie oraz Karty e-KOK (elektronicznej Karty Opieki Kardiologicznej). Podstawowe dane dotyczące wykonanych procedur, czy zapisanych leków będą uzupełnione o parametry kliniczne. Będzie to wymuszało na nas dokładniejszą sprawozdawczość – przekonywał prof. Mariusz Gąsior.

 

Podczas spotkania zaprezentowano dane porównujące wyniki leczenia w oddziałach kardiologicznych pilotażowo tworzących Krajową Sieć Kardiologiczną w województwie śląskim. Zanonimizowane dane w odniesieniu do średniej wojewódzkiej zostaną również przesłane do szpitali. Analiza tych wyników pozwoli na zoptymalizowanie procedur i wcześniejsze przygotowanie się ośrodków do zaplanowanej od 2027 roku obowiązkowej oceny jakości leczenia w oddziałach kardiologicznych.

 

- Bardzo się cieszę, że śląska kardiologia jest zauważalna w Polsce: mamy rozbudowaną sieć ośrodków i bardzo dobrą specjalistkę. Jesteśmy zdecydowanie powyżej średniej krajowej. Obecnie, jako województwo, jesteśmy jednym z największych beneficjentów w pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej.  Jakość leczenia dla Narodowego Funduszu Zdrowia jest bardzo ważnym parametrem. Cieszę się, że zostało to tu zainicjowane, że pokazaliśmy, jak można porównywać wyniki leczenia, jak je analizować – mówiła Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dr Katarzyna Adamek.  

 

Podczas dyskusji dyrektorzy szpitali mówili o wątpliwościach dotyczących leczenia chorych zakwalifikowanych do sieci już po wygaśnięciu części pilotażowej programu, a także o konieczności zniesienia limitów na niektóre procedury kardiologiczne.

 

Spotkanie to wspólna inicjatywa Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia dr Katarzyny Adamek, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie kardiologii prof. Krystiana Wity oraz koordynatora Krajowej Sieci Kardiologicznej w województwie śląskim prof. Mariusza Gąsiora. Patronat nad wydarzeniem objęli: Dyrektor Śląskiego Oddziału NFZ  Pani dr Katarzyna Adamek oraz Jego Magnificencja Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański. 

 

oprac. Marek Mędela