Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
 • Klawisze dostępności
  Przejdź do treści
  Alt
  1
  Mapa witryny
  Alt
  2
  Wersja tekstowa
  Alt
  3
  Wersja z wysokim kontrastem
  Alt
  4
  Wyszukiwarka
  Alt
  5
  * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
 • Mapa witryny

Program transplantacji serca u dorosłych

Nasza klinika prowadzi pierwszy oraz największy w Polsce Program Transplantacji Serca. Obok nas program transplantacji serca prowadzą również ośrodki w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Poznaniu.

Zabieg transplantacji serca stanowi dla wielu osób jedyną skuteczną metodę leczenia schyłkowej niewydolności serca. Zakwalifikowani do przeszczepu mogą być chorzy, u których wykorzystano już wszelkie dostępne metody leczenia, w tym farmakologiczne i chirurgiczne, a jednocześnie nie stwierdzono istotnych przeciwwskazań do transplantacji.


Najczęstszą przyczyną ciężkiej niewydolności serca, będącą wskazaniem do transplantacji serca, jest choroba niedokrwienna serca oraz kardiomiopatia rozstrzeniowa, powstała w wyniku procesu zapalnego lub innej, często niemożliwej do ustalenia przyczyny. Rzadziej spotykamy niewydolność w przebiegu wad zastawkowych, wrodzonych lub nabytych oraz innych chorób serca.


Choć za standard w leczeniu niewydolności serca uznaje się przeszczepienie serca, Polska, tak jak większość krajów świata, ma problem z pozyskiwaniem narządów. Według danych Poltransplantu na nowe serce każdego roku oczekuje ponad 430 osób z niewydolnością serca, ale tylko 20% chorych dostanie tę szansę. Na koniec 2017 roku na krajowej liście oczekujących na transplantację było 435 pacjentów, w tym 253 osoby to Pacjenci naszego ośrodka.


Od kilku lat w sześciu Polskich ośrodkach wykonuje się ok 100 zabiegów transplantacji rocznie. W 2017 roku wykonano 98 zabiegów przeszczepienia serca, w tym 45 transplantacji przeprowadzono w naszym ośrodku w Zabrzu. W Europie są tylko dwa ośrodki, które rocznie wykonują ich więcej: Niemcy – 80 i Anglicy – 60.


Naszym ogromnym sukcesem roku 2018 jest widoczny wzrost liczby transplantacji serca – do końca listopada 2018 r. wykonaliśmy rekordową liczbę 68 zabiegów, w tym również 3 udane retransplantacje serca.