Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
 • Klawisze dostępności
  Przejdź do treści
  Alt
  1
  Mapa witryny
  Alt
  2
  Wersja tekstowa
  Alt
  3
  Wersja z wysokim kontrastem
  Alt
  4
  Wyszukiwarka
  Alt
  5
  * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
 • Mapa witryny

Rodzaje MWK

SCCS jest częścią elitarnego grona ośrodków oferujących wszystkie możliwe sposoby terapii chorych z niewydolnością krążenia: zaawansowaną farmakoterapię, leczeniu przezskórne, wspomaganie jednokomorowe LVAD, RVAD, obukomorowe BiVAD oraz całkowicie sztuczne serce (TAH):

 • Mechaniczne wspomaganie krążenia zewnętrzną pompą pneumatyczną (typu Berlin Heart, POLVAD RELIGA).

  Do roku 2010 ten rodzaj pomp był standardem w leczeniu ciężkiej niewydolności serca.

  Komory pneumatyczne są zasilane stosunkowo dużą jednostką napędową, która wymaga przewożenia przy przemieszczaniu się. Z tego względu pacjenci z wszczepionymi urządzeniami tego typu wymagają stałego pobytu w szpitalu. Wraz z postępem nauki i techniki konstruowane i dopuszczane do użytku są coraz nowocześniejsze i zarazem mniejsze urządzenia, które można nosić przy sobie w formie torebki/plecaka. Niestety są one przeznaczone tylko dla pacjentów dorosłych, co oznacza że u dzieci nadal stosowane jest mechaniczne wspomaganie krążenia zewnętrzną pompą pneumatyczną jako jedyne bezpieczne i dopuszczone do użytku rozwiązanie.

 • Mechaniczne wspomaganie krążenia wszczepialną pompą o przepływie ciągłym (typu Heart Ware oraz Heart Mate II).

  Jest to nowa generacja pomp, stosowana od 2011 roku w Polsce u 90% chorych wymagających leczenia tego typu.

  Jednostka napędowa pomp wszczepialnych jest niewielkich rozmiarów i można ją bez problemu przenosić - dzięki temu pacjent z wszczepionymi komorami tego typu może wrócić do domu na czas terapii, co zwiększa komfort życia.

 • Całkowicie sztuczne serce: Syncardia-TAH

  Syncardia jest jedynym w świecie dopuszczonym do użytku całkowicie sztucznym tymczasowym sercem.

  Urządzenie to składa się z dwóch komór oraz czterech zastawek, które pulsacyjnie pompują krew do ciała pacjenta. To rozwiązanie jest szansą dla pacjentów, który z różnych przyczyn nie mogą być poddani transplantacji. Jesteśmy jedynym ośrodkiem w Polsce, który ma na swoim koncie sukces wszczepienia całkowicie sztucznego serca.