Pacjent/ka po wszczepieniu systemu wspomagającego pracę serca pompą o ciągłym przepływie krwi zostaje po okresie rehabilitacji pooperacyjnej objęty stałą kontrolą ambulatoryjno-szpitalną w tutejszej Klinice na Oddziale Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia oraz w Poradni Transplantacyjnej Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Poradnik dla pacjentów z MWK
W przypadku pogorszenia wydolności fizycznej lub wystąpienia ewentualnych zdarzeń niepożądanych pacjent jest poinformowany o stałej 24 godzinnej możliwości kontaktu telefonicznego z zespołem Mechanicznego Wspomagania Krążenia. Wraz z implantowaną pompą wspomagającą pracę serca pacjent/ka otrzymuje:
- Kontroler sterujący pracę pompy + kontroler zapasowy w ramach zabezpieczenia w sytuacji konieczności wymiany kontrolera.
- 4 baterie.
- Ładowarkę do baterii.
- Zasilacz sieciowy (2sztuki) lub stację zasilającą w zależności od typu urządzenia.
- Zasilacz samochodowy.
- Torbę zabezpieczającą urządzenie.
- Torbę zabezpieczającą urządzenie, lecz umożliwiającą prysznic.
Po wszczepieniu pacjent/ka przejdzie cykl szkoleń z zakresu eksploatacji i obsługi oraz rozpoznawania alarmów urządzenia do wspomagania serca. Pacjent/ka zostanie przeszkolony/a teoretycznie i praktycznie w zakresie pielęgnacji, wykonywania opatrunków wokół wyjścia linii oraz prawidłowego mocowania linii zasilającej, wyżej wymienionego urządzenia.
Pacjent/ka odbędzie również szkolenie z obsługi aparatu i wykonywania pomiarów wskaźnika INR z krwi włośniczkowej z palca jako elementu prowadzonego leczenia przeciwkrzepliwego, a wraz z wypisem pacjentowi zostaje użyczony aparat do oznaczania INR na podstawie odrębnej umowy użyczenia.