Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
 • Klawisze dostępności
  Przejdź do treści
  Alt
  1
  Mapa witryny
  Alt
  2
  Wersja tekstowa
  Alt
  3
  Wersja z wysokim kontrastem
  Alt
  4
  Wyszukiwarka
  Alt
  5
  * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
 • Mapa witryny

Poradnik dla pacjentów z MWK

Pacjent/ka po wszczepieniu systemu wspomagającego pracę serca pompą o ciągłym przepływie krwi zostaje po okresie rehabilitacji pooperacyjnej objęty stałą kontrolą ambulatoryjno-szpitalną w tutejszej Klinice na Oddziale Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia oraz w Poradni Transplantacyjnej Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

W przypadku pogorszenia wydolności fizycznej lub wystąpienia ewentualnych zdarzeń niepożądanych pacjent jest poinformowany o stałej 24 godzinnej możliwości kontaktu telefonicznego z zespołem Mechanicznego Wspomagania Krążenia. Wraz z implantowaną pompą wspomagającą pracę serca pacjent/ka otrzymuje:

 

 1. Kontroler sterujący pracę pompy + kontroler zapasowy w ramach zabezpieczenia w sytuacji konieczności wymiany kontrolera.
 2. 4 baterie.
 3. Ładowarkę do baterii.
 4. Zasilacz sieciowy (2sztuki) lub stację zasilającą w zależności od typu urządzenia.
 5. Zasilacz samochodowy.
 6. Torbę zabezpieczającą urządzenie.
 7. Torbę zabezpieczającą urządzenie, lecz umożliwiającą prysznic.

 

Po wszczepieniu pacjent/ka przejdzie cykl szkoleń z zakresu eksploatacji i obsługi oraz rozpoznawania alarmów urządzenia do wspomagania serca. Pacjent/ka zostanie przeszkolony/a teoretycznie i praktycznie w zakresie pielęgnacji, wykonywania opatrunków wokół wyjścia linii oraz prawidłowego mocowania linii zasilającej, wyżej wymienionego urządzenia.


Pacjent/ka odbędzie również szkolenie z obsługi aparatu i wykonywania pomiarów wskaźnika INR z krwi włośniczkowej z palca jako elementu prowadzonego leczenia przeciwkrzepliwego, a wraz z wypisem pacjentowi zostaje użyczony aparat do oznaczania INR na podstawie odrębnej umowy użyczenia.