Jesteśmy aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
 • Klawisze dostępności
  Przejdź do treści
  Alt
  1
  Mapa witryny
  Alt
  2
  Wersja tekstowa
  Alt
  3
  Wersja z wysokim kontrastem
  Alt
  4
  Wyszukiwarka
  Alt
  5
  * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
 • Mapa witryny

O nas

Narodziny kardiochirurgii na Śląsku związane są z jej wielkim orędownikiem Stanisławem Szyszko (1912-1990) oraz Tadeuszem Paliwodą (1922-1981). Klimat, jaki stworzyli Ci ludzie wokół kardiochirurgii, miał ogromny wpływ na jej dalszy rozwój.

Otwarty w roku 1967 Oddział Kardiochirurgii w obrębie I Kliniki Chirurgii Śląskiej AM w Zabrzu, kierowany przez S. Szyszkę, rozpoczął swoją działalność od operacji wrodzonych wad serca u dzieci, takich jak: koarktacje aorty, przetrwały przewód tętniczy Botalla oraz ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Wśród dorosłych operowano głównie chorych ze zwężeniem zastawek. Dzieci były diagnozowane w Klinice Pediatrii Hager-Małeckiej, opiekowała się nimi K. Romańska w Szpitalu Miejskim w Katowicach.


W 1972 roku Marek Wolański zbudował i zorganizował Wojewódzki Ośrodek Kardiologii w Zabrzu. Stworzył tym samym warunki do powołania Kliniki Kardiochirurgii pod kierunkiem Tadeusza Paliwody. Po śmierci Paliwody stanowisko p.o. kierownika Kliniki Kardiochirurgii w Zabrzu objęła Jolanta Dobosz. Kontynuowała dzieło Paliwody przy pomocy Antoniego Dziatkowiaka i jego zespołu z Krakowa. W latach 1982/1983 przeprowadziła, z pełnym powodzeniem, 15 operacji wad wrodzonych i zastawkowych serca w krążeniu pozaustrojowym. W roku 1986 Klinikę pod nową nazwą Klinika Chirurgii Ogólnej i Naczyń przejął Marian Pardela, a rolę kardiochirurgiczną przejęła Klinika Kardiochirurgii ŚAM w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu pod dyrekcją Stanisława Pasyka.


Kierownictwo tej Kliniki w 1984 roku obejął Zbigniew Religa i 15 lipca 1985 roku rozpoczął z pomocą W. Sitkowskiego operacje na otwartym sercu, zapoczątkowując dynamiczny rozwój nowoczesnej kardiochirurgii na Śląsku, i czyniąc z niej jeden z najbardziej aktywnych ośrodków kardiochirurgicznych w kraju.
W 1999 roku, po powrocie Prof. Religi do Warszawy funkcję kierownika przejął jego uczeń i współpracownik – Marian Zembala (który od 1993 roku pełni również funkcję Dyrektora SCCS).

 

Obecnie Katedra i Oddział Kliniczny Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej SUM jest wiodącym ośrodkiem w Polsce, o najszerszym w kraju zakresie zabiegów kardiochirurgicznych wykonywanych u dorosłych i dzieci. W naszych oddziałach wykonuje się wszystkie dostępne w Europie zabiegi kardiochirurgiczne.


Rocznie wykonujemy ponad 2000 operacji serca u dorosłych w tym bardzo wiele technikami małoinwazyjnymi, w tym ponad połowa to zabiegi operacyjnego leczenia choroby wieńcowej (rewaskularyzacja tętnicza, zabiegi małoinwazyjne, zabiegi wieńcowe bez krążenia i w krążeniu pozaustrojowym) oraz jej powikłań (chirurgiczny remodeling pozawałowo uszkodzonej lewej komory serca, plastyka niedokrwiennej niedomykalności mitralnej).


Uznaną specjalnością zabrzańskiej kardiochirurgii są zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej zastawek mitralnej, aortalnej, trójdzielnej, leczenie wad wrodzonych u dorosłych i dzieci, chirurgiczne leczenie zaburzeń rytmu, w tym pionierskie w Polsce hybrydowe, małoinwazyjne operacje w przetrwałym, opornym na leczenie migotaniu przedsionków, czy też operacyjne leczenie tętniaków aorty, w tym endowaskularne i hybrydowe.