Jesteśmy aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
Wybierz język:

Obchody Dnia Transplantacji w SCCS

W dniu 27 stycznia 2020r. o godz. 12:00 w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu odbyły się obchody Dnia Transplantacji.


 

2020-01-24

W tym szczególnym dla środowiska transplantacyjnego dniu gośćmi specjalnymi były osoby, które w sposób wyjątkowy wspierają ośrodki transplantacyjne.

Płk pil. dr inż. Krzysztof Cur, dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego wraz z Płk pil. mgr inż. Pawłem Bigosem, dowódcą 8. Bazy Lotnictwa Transportów Wojska Polskiego oraz Prof. Robert Gałązkowski, Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z wyrazami uznania i w podziękowaniu za pomoc w ratowaniu chorych zostali obdarowani dyplomami oraz statuetkami Fundacji SCCS.

Wyróżnione zostały również osoby, bez których wykonywanie zabiegów transplantacji nie byłoby możliwe. Jest to sztab ludzi, którzy wkładając mnóstwo własnej pracy walczą o życie pacjentów, a o których głośno się nie mówi. Są to ludzie, którzy wspierając ideę transplantacji, bezinteresownie niosą pomoc tym najbardziej potrzebującym, za co serdecznie dziękujemy.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonując pionierskie przeszczepy, tj. jednoczasowy przeszczep krtani wraz ze szpikiem, we współpracy z zespołem Pana Prof. Adama Maciejewskiego z gliwickiej onkologii oraz jednoczasowy przeszczep płuc i wątroby wraz z zespołem Pana prof. Roberta Króla z Katowic, zostawia istotny ślad w transplantacyjnej historii. Jesteśmy dumni z całego naszego zespołu dokonującego tych niezwykłych zabiegów.

Na chwilę wróciliśmy także do roku 1966 kiedy to został przeprowadzony pierwszy w Polsce przeszczep nerki oraz do jakże ważnej dla nas postaci Pana Prof. Zbigniewa Religi, który zapoczątkował w 1985 roku transplantacje serca.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za obecność i życzymy kolejnych sukcesów.