Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
  • Klawisze dostępności
    Przejdź do treści
    Alt
    1
    Mapa witryny
    Alt
    2
    Wersja tekstowa
    Alt
    3
    Wersja z wysokim kontrastem
    Alt
    4
    Wyszukiwarka
    Alt
    5
    * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
  • Mapa witryny

Kosmiczna rewolucja w obrazowaniu dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, szpitalu klinicznym SUM, działa już najnowocześniejszy w Polsce tomograf komputerowy wykorzystujący technologię zliczania fotonów. Urządzenie to prawdziwa rewolucja w diagnostyce serca. Aparat zakupiono w ramach przedsięwzięcia finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy. Podczas prezentacji urządzenia gościliśmy w SCCS marszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Kosmiczna rewolucja w obrazowaniu dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy - Zdjęcie główne
2026-06-01

Urządzenie Simens NAEOTOM Alpha.Peak to trzeci tej klasy aparat w Polsce, w którym dodatkowo wdrożono pakiet do badań kardiologicznych – co czyni go niezwykle zaawansowanym i wszechstronnym narzędziem diagnostycznym, znacząco podnoszącym jakość i precyzję badań.

 

W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów TK, detektor urządzenia rejestruje bezpośrednio każdy pojedynczy foton promieniowania rentgenowskiego wraz z jego energią, bez konieczności przekształcania go w światło widzialne, co skutkuje uzyskaniem wyjątkowo dobrego obrazowania diagnostycznego. Uzyskiwana rozdzielczość przestrzenna wynosi około 0,2 mm (w porównaniu z 0,4–0,5 mm w standardowym obrazowaniu). Jednocześnie badanie trwa krócej, a dawka promieniowania podawanego pacjentom może być zredukowana nawet o 45 proc.

 

„Aparat daje niespotykane dotąd możliwości diagnozowania nieinwazyjnego choroby wieńcowej. Dzięki nowemu podejściu, możemy skrócić pobyt pacjentów w szpitalu, a w wielu przypadkach zrezygnować z inwazyjnych metod diagnostycznych. Dokładność urządzenia jest również nie do przecenienia podczas diagnostyki dzieci” – mówił dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, prof. Piotr Przybyłowski.

 

O możliwościach diagnostycznych urządzenia oraz możliwości jego wykorzystania w kardiologii opowiedzieli prof. Mariusz Gąsior kierownik III Katedry i Kliniki Kardiologii SUM w SCCS oraz dr Marek Waligóra kierownik pracowni TK w SCCS.

 

 

W prezentacji możliwości urządzenia wziął udział m.in. marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Marszałek podkreślił, że choć ochrona zdrowia mierzy się dziś z ogromną liczbą problemów, to właśnie takie momenty trzeba doceniać. „Jeżeli pojawia się okazja, żeby zobaczyć coś, co się świetnie udało, to znaczy zakup wysokiej klasy sprzętu, to trzeba ją wykorzystać i takie wydarzenia nagłaśniać. Teraz musimy sprawić, żeby były środki, aby dobrze ten sprzęt wykorzystać” – powiedział.

 

 

Inwestycje z Krajowego Planu Odbudowy w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

 

Śląskie Centrum Chorób Serca realizowało dwa projekty w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Na projekt dotyczący kontynuacji cyfryzacji ośrodka pozyskano ponad 10 mln zł wsparcia, na wymianę sprzętu medycznego 30 mln zł. Oprócz tomografu komputerowego zakupiono sześć urządzeń do krążenia pozaustrojowego, niezbędnych w trakcie zabiegów kardiochirurgicznych, które zapewniają utrzymanie funkcji życiowych pacjenta podczas operacji na otwartym sercu, zwiększając bezpieczeństwo procedur i skuteczność leczenia.

 

- KPO w obszarze zdrowia to jest 18 mld zł, w samym województwie śląskim realizujemy 150 projektów na ponad 2 mld zł. Takie momenty, kiedy możemy zainicjować pracę wysokospecjalistycznego sprzętu, naprawdę cieszą. Mamy nadzieję, że dzięki temu zwiększy się również dostępność pacjentów do specjalistycznej diagnozy – mówiła w Zabrzu Ilona Hibner, dyrektor departamentu oceny inwestycji w Ministerstwie Zdrowia.

 

Oprac. Marek Mędela