Jesteśmy aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
Wybierz język:

26 stycznia - Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Szanowni Państwo,

W dniu 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji.

 

2019-01-14 11:49

Ten dzień dedykujemy chorym, dla których z powodu nieodwracalnego uszkodzenia narządu – serca, płuc, nerki, wątroby, rogówki -  jedyną szansą na uratowanie życia  jest transplantacja.

 

Pragnę szczególnie podziękować całemu środowisku transplantacyjnemu w Polsce za ich wielki wysiłek i poświęcenie dla ratowania życia i zdrowia. Ten wielki zbiorowy wysiłek nobilituje całe nasze środowisko, o czym świadczy nasza aktywność.

 

Patrząc na aktywność w Polsce w latach 2017-2018 z dumą i satysfakcją odnotowujemy wzrost zabrzańskiej aktywności w transplantacji serca i płuc u dorosłych i dzieci.

 

Jest to również piękny gest z naszej strony wobec naszego nauczyciela i mentora prof. Zbigniewa Religi,  którego 10. rocznica śmierci zbliża się wielkimi krokami i będzie obchodzona w dniu 8 marca 2019 r.
Pragnę dodatkowo zwrócić uwagę jak ważną rolę w transplantologii wyznacza  nie tylko współczesna medycyna, ale również kościół katolicki.

 

Zachęcamy transplantologów i ośrodki transplantacyjne do większej aktywności w roku bieżącym, aby uratować więcej chorych i dać szansę powrotu do aktywnego życia. 

 

Z wyrazami szacunku i podziękowaniami za wysiłek,

 

 

Prof. Marian Zembala
Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

 

Prof. Piotr Przybyłowski
Prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego

 

 

 

W dniu 14.01 w SCCS odbyła się konferencja prasowa z okazji Dnia Transplantacji, podczas której przedstawiono drogę do sukcesu zabrzańskich programów transplantacji serca i płuc w roku 2018.

 

Jednym z elementów spotkania było nadanie tytułu Ambasadora programu „TAK dla Transplantacji” Pani Hannie Błażejczak oraz Panu Leszkowi Błaszczykowi, prowadzonego przez Panią Alicję Chachaj - prezesa Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. w konferencji udział wzięli przedstawiciele Poltransplantu, koodrynatorzy transplantacyjni woj. śląskiego,