Jesteśmy aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
Wybierz język:

2018 - rekordowy rok w transplantacji serca i płuc

Rekordowy rok 2018 - 103 przeszczepy: 76 transplantacji serca oraz 27 transplantacji płuc!!!

2019-01-01 15:20

To również wielka radość i uznanie dla całej zabrzańskiej transplantologii, lekarzy i pielęgniarek, oraz fizjoterapeutów, specjalistów kardiologów, kardiochirurgów, pulmonologów, anestezjologów i lekarzy innych specjalności i personelu medycznego. Radość tym większa i ważniejsza, ze w Polsce, w 38mln kraju, jeszcze do niedawna chorzy z nieodwracalnym uszkodzeniem płuc dorośli i dzieci szansy ratunku nie mieli. Jest to jeden z najbardziej dynamicznych i aktywnych programów transplantacyjnych w Europie, zarówno pod względem jakościowym i ilościowym, i stanowi o postępie całej Polskiej transplantologii i medycyny, z której jesteśmy tak bardzo dumni, i której rozwój jest bardzo potrzebny.


Oznacza to nieporównywalnie większą dostępność do transplantacji dla chorych z nieodwracalnym uszkodzeniem narządów, serca, płuc, wątroby, nerek, twarzy niż przed laty. Musimy wierzyć i zrobić wszystko, by ten ambitny program transplantacji rozwijać w przyszłym roku, dzięki czemu damy szansę na uratowanie życia większej liczbie chorych.


Dziękuję wszystkim liderom zabrzańskiej kardiochirurgii i transplantologii oraz współpracującym z nami lekarzami z całego kraju za ten potrzebny wysiłek. Jesteśmy współtwórcami naszego zabrzańskiego sukcesu, dzięki któremu spełniany również marzenia prof Religii i nas wszystkich, aby nie ustawać w ratowaniu życia i przywracaniu zdrowia.

Dziękujemy także za dobrą i profesjonalną współpracę z Poltransplantem, oraz za wsparcie Ministrowi Zdrowia i NFZ oraz władzom SUM WL w Zabrzu. Bez tej pomocy i życzliwości byłoby trudno Nam wypełnić te ambitne i trudne zadania.

Będziemy witać Nowy Rok 2019 z nadzieją i podniesioną głową.
Dobrego Roku!


Transplantologia ma moc!

Marian Zembala
Dyrektor SCCS